Zdedili ste po rodičoch starý vidiecky dom, ktorý je v pôvodnom, aj keď zachovalom stave, a rozhodli ste sa ho podrobiť aspoň čiastočnej rekonštrukcii? Vtedy sa oplatí prizvať najprv odborníkov so stavebným zameraním, aby sa k vášmu zámeru vyjadrili. Ako by ste mali postupovať od začiatku až do konca?

vidiecky dom

Statik a stavebná firma – najprv si prizvite statika, aby posúdil, v akom stave sú základy domu aj samotné nosné obvodové murivo. Niekedy sa totiž môže stať, že je dom určený skôr na demoláciu, než na rekonštrukciu. Ak sa však statik vyjadrí kladne, môžete sa pustiť do ďalšej fázy, a tou je oslovenie stavebnej firmy. Pri rekonštrukciách sa väčšinou začína od podlahy.

plánovanie rekonštrukcie domu

Vykurovanie – pri starých domoch býva veľmi často problém s vykurovacím zdrojom, a tam by sa vyplatilo, ak vám to bude vyhovovať, prejsť na podlahové kúrenie a krb s tepelným výmenníkom. Zároveň tým vyriešite pokládku podlahových krytín a budete mať objekt pripravený do ďalšej fázy, a to sa môžu stať nové plastové okná a dvere.

Výmena okien a dverí – plastové okná a dvere poskytujú výrazne vyšší komfort v porovnaní s existujúcimi stavebnými prvkami. V prvom rade lepšie izolujú teplo ako zvonku, tak zvnútra, čo oceníte najmä v letnej horúčave alebo v zime, keď objekt vykurujete. Plastovými oknami a dverami sa tiež ľahšie zaobchádza, nekrútia sa, ako to býva pri oknách drevených, dobre doliehajú po celej ploche, ľahko sa udržujú v čistote a tiež sa nemusia natierať. Poznáte filmový seriál z doby socializmu „Skúšky z dospelosti“? V jednom z dielov sa objaví scéna, ako majiteľ domu už po štvrtýkrát natiera drevené okná, čo mu zaberie veľa času. Tohoto budete ušetrení, pokiaľ na drevené okná zabudnete a nahradíte ich tými plastovými.

Strešná krytina a fasáda – ak sú v poriadku krovy, ale strecha sama o sebe nie, budete musieť zvážiť jej výmenu. A pokiaľ nie je dom dostatočne zateplený, potom zrejme aj výstavbu domovej fasády.