Antigénové testy sú diagnostickým nástrojom, ktorý umožňuje rýchlu detekciu vírusu SARS-CoV-2, a to priamo z nosovej vzorky. Ich fungovanie je založené na princípe zachytenia vírusových antigénov, teda bielkovín, ktoré sa nachádzajú na povrchu vírusu. Výsledok testu je dostupný už do 15-30 minút, čo z nich robí cenný nástroj na rýchle diagnostikovanie ochorenia COVID-19.

covid 19

Výhody antigénových testov.
– Rýchlosť: Výsledok testu je dostupný do 15-30 minút.
– Dostupnosť: Antigénové testy sú dostupné v lekárňach, online a aj na niektorých benzínových pumpách.
– Cena: Antigénové testy sú relatívne lacné v porovnaní s PCR testami.
– Nenáročnosť: Testy sa dajú ľahko urobiť aj doma.

Nevýhody antigénových testov.
– Menej presné ako PCR testy: Antigénové testy dokážu zachytiť len vyššiu vírusovú nálož, a preto nie sú tak presné ako PCR testy.
– Falošne negatívne výsledky: V niektorých prípadoch môže antigénový test ukázať falošne negatívny výsledok, aj keď je osoba infikovaná.
– Nepoužiteľné v neskoršom štádiu ochorenia: Antigénové testy sú najefektívnejšie v prvej fáze ochorenia, kedy je vírusová nálož najvyššia.

Ako správne používať antigénový test?
– Pred testom si pozorne prečítajte návod na použitie.
– Dôkladne si umyte ruky.
– Odber vzorky z nosa robte jemne a opatrne.
– Výsledok testu odčítajte v presne stanovenom čase.
– Pri pozitívnom výsledku testu sa izolujte a kontaktujte svojho lekára.

antigenove testy

Testy sú užitočným nástrojom na rýchlu diagnostiku ochorenia COVID-19. Je však dôležité poznať ich limity a používať ich správne. Vždy je vhodné poradiť sa so svojím lekárom o tom, aký typ testu je pre vás najvhodnejší. Antigénové testy sú ako rýchly kamarát, ktorý vám v priebehu 15 minút šepne na ucho, či sa práve nepotýkate s nepríjemným vírusom. Treba však pamätať, že kamarát nie je vždy stopercentne spoľahlivý. Ak máte akékoľvek pochybnosti, alebo ak vám test vyjde pozitívny, určite navštívte svojho lekára. Ten vám potvrdí výsledok a poradí s ďalším postupom.