Nevhodnosť zvierat do bytov

Pri niektorých zvieratách nájdete aj určité nevýhody. Chceli by ste mať vo vašej polievke všade chlpy od zvierat? Chlpy od zvierat v kuchyni by nemali čo robiť. No, ak vlastníte a staráte sa o domáce zvieratko, napríklad o psa alebo mačku, chlpom v jedle sa nevyhnete. Existujú rôzne riešenia na to, aby ste ich chlpy dali preč, no nikdy to nie je stopercentné. Mnohokrát nájdete chlpy všade tam, kde nechcete aby sa nachádzali. Je to veľký problém, ak chováte a staráte sa o domáce zvieratko práve v byte. Byt nie je ideálnym miestom na chovanie rôznych druhov domácich zvieratiek. Je to príliš malé miesto, aby ste svojim zvieratkám dopriali voľnosť a slobodu, ktorú potrebujú k svojmu životu. Mať psa alebo mačku v byte nie je práve ideálnom voľbou.

pes

To je úplne jedno, či máte v byte malú rasu psa alebo veľkú. Každý pes vykonáva svoju potrebu a necháva za sebou množstvo neporiadku. Ak túžite po krásnom byte, určite by som si na vašom mieste nekupovala žiadne domáce zvieratko. Mačky vedia byť veľmi prítulné, ak ste osamelým. Môžu vám poskytnúť dokonalú potrebu mať niekoho na blízku. Síce to nie je človek, ale aj mačka dokáže nahradiť prítomnosť iného človeka práve vďaka pravidelnému túleniu. Mačky sa rady nechávajú hladkať po srsti. Niekedy k vám prídu len tak, aby ste ich pohladkali. No staroslivosť o mačku je veľmi komplikovaná. Mačky potrebujú dostatočne pestrú potravu, aby bola ich životospráva v poriadku. Ak im neposkytnete dostatočne rôznu potravu, môžu dostať hnačky. Hovná od mačiek neskutočne zapáchajú, čo určite zistíte, ak by ste si zaobstarali mačku do bytu.

domáce zvieratá

Ak máte novozariadený byt, mačka vám ho môže svojimi pazúrmi veľmi rýchlo poškriabať alebo zničiť. Je to taký kazisvet všetkého. Mačky potrebujú aj pravidelné ošetrenie vo veterinárnej klinike. Lieky a pravidelné prehliadky sú u zvierat veľmi drahou záležitosťou. Mali by ste na to myslieť ešte predtým, ako si zakúpite mačku práve do vášho skromného bývania. Mačky potrebujú aj priestor na lezenie. Na lezenie im v predajni so zvieracími potrebami viete zakúpiť lezeckú stenu alebo rôzne pelechy, kde si môžu oddýchnuť. Do bytu im zaobstarajte aj mačací záchod. Aj u vás v byte musia mať miesto, kde budú pravidelne vykonávať svoju potrebu. No, ani mačací záchod vám nezaručí, že exkrementy nájdete po celom vašom byte. O psa platí podobná starostlivosť. Avšak so psom musíte chodiť aj na pravidelné prechádzky počas dňa. Musíte ho chodiť vyvenčiť, aby vám svoju potrebu nevykonal u váš v byte. Mať v byte výkaly od psa nie je ničím príjemným, čo by ste chceli vykonávať.

Zakladáme akvárium

Pri zakladaní akvária by sme sa mali vyvarovať niektorých začiatočníckych chýb. Vyhneme sa tak možnému úhynu nielen rastlín ale aj rýb. Čomu sa vyvarovať? Aj keď veríme, že ste svojím čerstvo kúpeným akváriom nadšený. V návale eufórie z nového koníčka sa môžete dopustiť hneď niekoľkých chýb, ktoré by mohli vaše budúce osadenstvo odsúdiť k úhynu ešte predtým ako vôbec prídu do nového domova. Dôležitým je vhodný substrát. Nekupujte farbený substrát. Mnohým chovateľom sa tento krok vypomstil v podobe neprospievania rybičiek ani rastlín.

Akvárium dokonale doplní každý priestor

Neskôr prišiel nečakaný úhyn bez zjavnej príčiny. Táto chyba sa často vída u chovateľov bojovníc v menších akváriách. Farebný štrk vymeňte za vymývaný substrát alebo ak plánujete hustú osádku rastlín, použite výživný substrát v kombinácii s vulcano substrátom. Ďalšou častou chybou začínajúcich chovateľov je okamžité nasadenie rýb do nezabehnutého akvária. Po vložení substrátu a zasadení rastlín musíte počkať s nákupom rybičiek aspoň 4 -6 týždňov. Ryby sú totiž citlivé na škodlivé látky. Tie sa v nadmernej miere vylučujú práve počas zábehu akvária.

Pred založením akvária si poriadne naštudujte dostupné info

Ak teda nechcete svoje rybičky vystaviť riziku udusenia či otravy musíte proste počkať. Tieto dva najzákladnejšie faktory takmer každý druhý začínajúci akvarista prehliada, bohužiaľ. Iným prípadom je nákup plastových rastlín, miesto rastlín živých. Tieto pre akvárium nemajú žiadny prínos ale aj naopak. Akvárium plné plastových rastlín a dekorácii môže uvoľňovať do vody látky, ktoré rybám nesvedčia. Tie časom pôsobia dojmom choroby, slabej výživy a trpia na rôzne choroby spôsobené zlou kvalitou vody. Oproti tomu živé rastliny obohacujú vodu o živiny, kyslík, sťahujú toxické látky a čistia vodu. Založeniu svojho akvária venujte preto väčšiu pozornosť nielen za prevádzky ale aj pred samotným založením.